Zrozum swoją wyjątkowość

Zdarza Ci się godzinami rozważać za i przeciw nawet najmniejszej decyzji? W Twojej głowie wciąż pojawiają się nowe rozważania i marzysz, aby czasem po prostu się wyłączyć? Czujesz się jak niedopasowany element wśród innych ludzi? Christel Petitcollin w swojej książce „Jak mniej myśleć” poruszyła temat osób analizujących bez końca i wysoko wrażliwych w taki sposób, aby każdy, kto do tej pory czuł się dziwny mógł zrozumieć swoją wyjątkowość.

Dlaczego jestem inny?

Zanim dowiemy się jak brzmi odpowiedzieć na to jak mniej myśleć, autorka w dość jasny sposób przedstawia czytelnikowi przyczyny jego odmienności. Pierwsza część książki poświęcona jest w całości strukturze umysłowej i temu, w jaki sposób odbiega ona od umysłów innych ludzi. Jak pisze autorka, ludzie wysoce wrażliwi mają często wyczulone zmysły i doświadczają takich zjawisk jak:

– hiperestezja wzrokowa, słuchowa, ruchowa, węchowa, smakowa – co można określić dostrzeganiem wielu szczegółów różnymi zmysłami,

– problemy ze snem,

– problemy społeczne.

Na pewno większość czytelników w trakcie czytania zastanowi się po co to czyta, skoro nie jest specjalistą i niczego nie zrozumie z tego naukowego bełkotu. Bez obaw! Wszystko to wydaje się trudne tylko z nazwy, a umiejętne wytłumaczenie tematu sprawia, że czytelnik bez problemu nie tylko wszystko zrozumie, ale także zacznie dostrzegać pewne cechy u siebie.

Oryginalna osobowość

Osoby wysoko wrażliwe i nadwydajne mentalnie – jak określa je Petitcollin – często stosują strategie, które mają im pomóc w przywdzianiu maski. Nie chcą być postrzegane jako słabe, więc udają kogoś, kim naprawdę nie są. Arogancja, naśladownictwo i tworzenie fałszywej osobowości to tylko niektóre metody mające im pomóc w podwyższeniu poczucia własnej wartości. „Jak mniej myśleć” pomaga wgłębić się w temat różnic między lewą i prawą półkulą, odwołując się do naukowych faktów. Dzięki temu czytelnik, który odnalazł u siebie wyjątkowe cechy może zrozumieć swoją odmienność i przestać uważać siebie samego za kogoś dziwnego.

Życie z nadwydajnością mentalną

Chociaż bycie odmiennym od większości ludzi na Ziemi może być uciążliwe, autorka pomaga dostrzec zalety takiej sytuacji. Wskazuje sposoby na organizowanie swoich myśli tak, aby nie tworzyły wiecznie rozgałęziających się drzew, po których wędrujemy od tematu do tematu. Dzięki niej czytelnik może pomóc swojemu mózgowi lepiej funkcjonować. Ponadto, mimo szeregu cech wskazujących na introwertyzm nadwydajnych mentalnie, „Jak mniej myśleć” pokazuje jak przestać być samotnym odludkiem i nawiązać udane kontakty społeczne.

Jak mniej myśleć?

Być może spora część osób czytająca te książkę poczuje ulgę, kiedy zrozumie, że nie jest sama. Czy jednak znajdzie tam gotową odpowiedź na tytułowe pytanie? Po części tak, na pewno pomoże jej to zaakceptować swoją wyjątkowość i zrozumieć, że dzięki temu może bardziej doceniać piękno świata.